Olympos Aktiviteler Pansiyon Ağaç Ev

Olympos Antik kenti

Olympos Antik Kenti Antalya'nın batısında Kumluca İlçesi sınırları içerisinde yer alan önemli liman kentidir.

Ülkemiz bin yıllardan beri tarihe tanıklık etmiş eserler ile doludur. Bu eserlerden biri olan Olympos Antik Kenti, geçmişi ve bugünü ile birlikte insanlarda heyecan uyandıran bir zenginliği ortaya koymuştur. Antalya ilinin hemen batı kısmında bulunan Kumluca ilçesi sınırları, gerçekten muazzam bir tarihi muhafaza etmiştir. Hem Finike hem de kemer yönünden giriş sağladığınızda, bu bölgeye ulaşım konusunda bir avantaj elde edebilirsiniz.

Antalya’ya uzaklığı 87 kilometre olan bu muazzam antik kent, aynı zamanda Kumluca’ya yine 28 kilometre mesafede bulunmaktadır. Bu muazzam güzellikleri günümüze kadar taşımış olan tarihi eserleri ziyaret etmek ücretlidir. Yaz ve kış aylarında ziyaret saati değişmekle beraber, insanların bu muazzam eserleri yerinde incelemesi gerçekten büyük bir şans olarak görülmektedir. Olympos Antik Kenti’nin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmiyor. Bununla birlikte milattan önceki dönemlerde basılmış olan Likya para birimlerinde ( M.Ö. 167-168 ) Olympos adı geçmektedir. Likya uygarlığının doğu Bölgesi’ni temsil eden bu muazzam kent, bitki örtüsü içerisindeki olağanüstü tarihi yapısı ile birlikte gerçekten heyecan uyandıran bir bölgedir. Helenistik yapı örneği ile birlikte karşımıza çıkan bu muazzam yerleşim biriminin Bizans dönemlerine ait kalıntıları bulunmaktadır.

Denize doğru akan bir ırmağın ağız kısmında ve iki yakasında bulunan bu muazzam antik kent, hem verimli topraklarda hem de doğal güzellikler arasında kurulmuştur. Yerleşim birimi ve topluluğun ihtiyacını karşılayan yapılar ve birlikte çok özel bir şehir görüntüsü burada karşımıza çıkmaktadır. Roma döneminden kalmış olan küçük bir tiyatro, bölgenin sanatsal etkinlikleri hakkında insanlara fikir vermek durumundadır. Roma imparatoru Marcus Aurelius heykeli ( M.S. 172-173 ) ile desteklenmiş olan bu muazzam şehir, tarihi araştırmak isteyen insanlar için önemli bir zenginliği göstermektedir. Bu şehirdeki yapı tekniği aynı zamanda kayaların işleme yöntemleri ile birlikte, tarihi olarak insanlarda heyecan uyandıran sonuç ortaya koymuştur. Geçmişten bugüne insanların mimari sanatlarının örneklerini sergilemiş olan Olympos Antik Kenti, gerçekten bugün hem tarihin hem de ülkemizin çok önemli zenginlikleri arasında bulunmaktadır. Çok güzel bir coğrafyayı tespit etmiş ve buraya yerleşmiş olan insanlar, geçmişten bugüne eserlerini bize bırakmıştır. Uygarlığın izlerini gördüğümüz bu eski yapılarla birlikte ülkemizin çok önemli zenginliklere sahip olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Bölgenin geçmişi ve tarih zenginlikleri konusunda araştırmalar ve arkeolojik çalışmalar devam etmektedir. Hemen herkesin görmesi gereken bu muazzam tarihi bölge, bu toprakların geçmişi ve önceki dönem uygarlıkları noktasında insanlara fikir vermektedir. Kolay ulaşım ve kolay ziyaret fırsatları ile birlikte herkesin bu şansı değerlendirmesi çok önemlidir.

Hemen ARA
(0533) 973 14 01
Hemen YAZ
Whatsapp Ön Bilgi