Olympos Aktiviteler Pansiyon Ağaç Ev
Turizm Ve Yerel Halk

Turizm Ve Yerel Halk

Turizmin gelişmesinde altyapı yatırımları, bölge güzellikleri ve bölgede yaşayan halkın tepkileri çok önemlidir. Özellikle misafirperverlik ve konukseverlik burada zaruri bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin tercih etmiş olduğu şehirler ve yerleşim birimlerinde, gerçekten insanların davranışı çok önemlidir. Turist her zaman için bir velinimet olarak görülmelidir. Turistin velinimet olduğunu kabul eden insanlar, gerçekten davranışları ile birlikte bunu her zaman gösterebilir. Bunun yerine fırsatçılığı tercih eden insanların turizme her zaman zarar verdiği bilinmektedir.

Her konuda olduğu gibi turizm konusunda eğitim çok önemlidir. En azından çevresinde gördüğü durum değerlendirme ve sonuçlarını gözden geçiren insanların yine kendini geliştirmesi çok büyük önem taşımaktadır. Gerek esnaf açısından gerekse de turizm bölgelerinde yaşayan yerli halk açısından, misafirperverlik ve nezaket çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle de ülke ekonomisine bir fayda ve avantaj olarak gördüğümüz turizm sektöründe, daha çok turist çeken bölgelerdeki halkın tutumu büyük önem taşımaktadır. Akdeniz ve Ege bölgelerinde bu konuda önemli bir gelişim devam etmektedir. Bununla birlikte turistlerin daha fazla memnuniyet duyması için, zaman içerisinde dil başta olmak üzere pek çok konuda insanların gelişimi dikkat çekmektedir. Böylelikle en azından turistlerin yerel yerleşim birimlerinde rahatlıkla dolaşması ve alışveriş yapması mümkün olmaktadır.

Yerel Halkın Turizme Yönelik Tutumları

Turizm bölgesi olarak kabul edilen bölgelerde yaşayan insanlar aynı zamanda önemli bir avantaja sahiptir. Kendi kurulu düzeninin yanı sıra, turizm sektörü ile birlikte önemli bir maddi alt yapının bu bölgelere sağladığı desteği keşfetmek önemlidir. Yerel halkın turizme yönelik tutumları bu değerleri mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Buna göre yapılan değerlendirmeler, bu tutumların çok daha sağlıklı ve tutarlı olmasına katkı sağlayacaktır. Velinimet olarak gördüğü müşterilerini koruyan bir anlayış, uzun vadeli imkânları bakımından çok iyi fırsat yaratmaktadır. Gerek alışveriş gerekse de konaklama ve diğer hizmetler bakımından, gelen turistlerin tamamı bölgeye para bırakan müşteri konumundadır. Bunun devamlılık oluşturması için insanların kendini geliştirmesi ve en azından nezaket konusunda bir şeyler öğrenmesi gerekmektedir.

Güler yüzlü bir şekilde karşıladığınız turistlerin ilerisi için tekrardan yine müşteri kapasitesi içerisinde yer aldığını unutmamak gerekiyor. Hem tarihi ile hem de doğal güzellikleri ile birlikte ülkemizde ön plana çıkmış turizm noktaları var. Bu şekilde kendini göstermiş turizm noktalarında aynı zamanda yerel halkın turizme karşı tutumu buradaki belirleyici bir faktör gibi karşımıza çıkmaktadır. Örnek olarak gösterecek olursak, Olympos ve civarındaki bölgelerde, doğal güzellikler kendini net bir şekilde gösteriyor. Aynı şekilde buraya yakın çevrelerde ikamet eden insanların turizmi destekleyen bir gelişimi göze çarpmaktadır. Nazik, bilinçli ve gelişime açık bir şekilde hareket eden toplum, gerçekten kendi bölgesinde turizme katkı yapmaya açık bir toplum olarak değerlendirilebilir.

Yerel Halkın Turizm Algısı Ve Turizm Katılımı

Her ne kadar işletmeler, oteller ve turistik tesisler ön planda olsa da bölge olarak bütün halkın turizme katkısı ve unutmamak gerekiyor. Turizmin insanlar üzerinde yarattığı algıyı değerlendirmek çok önemli. Tüm dünyada gelir getiren önemli sektörlerden biri olarak kabul edilen turizm, ülkemiz için yine çok önemlidir. İşte bu yüzden bölge halkının bu konudaki anlayışını en iyi şekilde gözden geçirmek ve değerlendirmek gerekmektedir.

Hemen herkesin avantaj sağlayacağı bir sektör ve yatırımlarla birlikte, buradaki girişimlerin en iyi sonuçlarını görebiliriz. Turizm katılımı gerçekleştiren insanlar kendince bu işten bir para ve kazanç elde edebilir. Özellikle de turistlerin alışveriş düşkünlüğü bilinirken, iyi ve kaliteli ürünlerle birlikte ticaretin bu konuda önemli bir kazanım fırsatı yarattığı görülmektedir. Yerel halkı etkileyen bu çalışmalar, aynı zamanda bölgesel olarak gerçekten önemli çalışmaların avantajlarını göstermektedir.

 

Hemen ARA
(0533) 973 14 01
Hemen YAZ
Whatsapp Ön Bilgi